Cestování a skateboarding k sobě bezprostředně patří. Tato vášeň vedla ke vzniku sportovně-dokumentární trilogie s názvem Skate of Mind pod záštitou Red Bullu. Hlavním hrdinou a průvodcem je přední český skater Maxim Habanec, který se spolu s kameramanem Martinem “Flash” Štemberou a fotografem Lukášem Wagneterem vydává na cestu za poznáním. Film budí pozitivní ohlasy jak ze strany skejťáků, tak i běžných diváků, kteří mají k cestování zkrátka blízko.

K této příležitosti vychází merch ve spolupráci s Queens a Ambassadors v podobě desek, oblečení a velkoformátových plakátů. Na každém prkně je vyobrazeno jiné místo, které navštívil. Historicky prvním designem byl “PINK OG”, jenž vznikl v roce 2016 během natáčení druhé série Skate of Mind. Fotografie byla pořízena na Taiwanu. Tím odstartoval vydávání pravidelných kolekcí. Limitované edice obsahují pouze omezený počet produktů, převážně 200 kusů desek. Mezi nimi se objevil například tyrkysový model jako vzpomínka na zastávku v Londýně nebo model "Dune" s fotografií pouště v Saudské Arábii.

Na počátku byla Barcelona

Každá ze tří sérií vás zavede do nejrůznějších koutů světa. V první z nich je terčem zájmu navštívit metropole jako je Budapešť, Vídeň, zcela odlišná Bratislava, pohodové Bilbao či mramorové království Dubai a Abu Dhabi. Nechybí ani slunná Barcelona, která je jedním z kulturně nejzajímavějších měst Evropy a také mekkou evropského skateboardingu. Maxim Habanec zde společně se svými kámoši oslaví Nový rok, ochutná čerstvé jídlo z tržnice La Boqueria a nejen to. Jedna část je věnována také jeho rodnému městu Praze, jenž mezi krásná velkoměsta bezpochyby patří. Všechny epizody byly postupně odvysílány na kanále Redbull.cz. Během zhruba dvouměsíčního natáčení v osmi městech se nasbíralo velké množství záběrů. Ty jsou použity do závěrečného street partu, který vychází dva roky po premiéře Black Rabbit 4.

Dvojka jako film aneb jízda zdaleka nekončí

Řada nezapomenutelných zážitků nedají Maxovi spát, a tak se v roce 2017 rozhodl naservírovat čtyřicetiminutový film Skate of Mind s pořadovým číslem dva. Navštíví tři další destinace a stejně velká porce dobrodružství a zábavy. K prozkoumávání ulic Ruska, Thajska a Taiwanu si zve na pomoc posádku ve složení Alex Mizurov, Egor Kaldikov, Max Kruglov, Kyle Ke a Jirka Hronek. O kvalitní skateboarding je tak postaráno. Vedle snímku jako takového se dočkáváme i povedeného sestřihu zachycující ty nejlepší Maxovy highlighty, jakož tomu bylo i předchozí rok.

Procestovat celý svět za 55 dní je opravdová výzva

V roce 2018 vrcholí projekt Skate of Mind třetí sérií, a ne jen tak ledajakou. Vyráží totiž na zatím nejdelší cestu, během které Maxim navštíví celkem 16 měst za pouhých 55 dní. To znamená více letů a časových pásem, zkušeností, výzev a objevených míst.

První zastávkou je Londýn, pestré srdce Velké Británie. I přes obavy z dešťů vyšlo počasí na jedničku, a tak si historické město může s parťákem Martinem Pekem užít naplno. Pět dní ale bohatě stačí, proto vyráží směrem na západ do New Yorku. Ten na vás dýchne nezaměnitelný vibe rušných a fotogenických ulic. Spolu s Danem Rahmanem, spoluzakladatelem skateshopu Craness, se pohybují v prostředí škol, které jsou k ježdění jako dělané. Poté přichází na řadu losangelská mise, kde Maxe čeká splnění dlouholetého cíle - vrátit trik z Hollywood High, nejznámějším skejtovém zábradlí na světě. Odpověď na otázku, jak se s úkolem popral, je zodpovězena ve videu. Po návštěvě skateparku ve Venice Beach, známou svým bohémským duchem, a In-N-Out burgeru, jakožto nejlepší poměr ceny a kvality, míří směr Japonsko.

Ne každý den je posvícení

Být ovlivněn posunem času, cestovat a skejtovat není vůbec jednoduché. Po 12hodinovém letu do Tokya a 16hodinovém časovém posunu je únava opravdu znát. Člověk tak přijíždí do úplně jiného světa, neví kolik je hodin a kde se nachází. Připojil se zde k i kámoš David Luu. Při příletu zažili největší kulturní změnu, ať už jde o jídlo, chování lidí a celkovou atmosféru. To jim přináší dávku motivace k tomu objevit a vyzkoušet nové věci. Dříve nebo později muselo nepříznivé počasí přijít, což ovšem má svá pozitiva - oddych a příjemná zastávka na rybím trhu, kde vyzkoušíte jídlo, které nezkusíte nikde jinde na světě. Zajímavostí Japonska je to, že člověk zasvětí celý svůj život jednomu řemeslu a snaží se v něm být nejlepší. S tím se ztotožňuje také Max se skateboardingem. 

Spousta památek a tradičně oblečených lidí jej čeká v Osace a ostrově Miyajima, kde čerpá energii na druhou polovinu své cesty. Následuje zastávka v deštivém, za to nejoblíbenějším městě, Taipei, skejtování v pětihvězdičkovém hotelu, procházka/projížďka národním parkem Taroko a velký fail v Hongkongu.

Čas pozdravit slunce, rozbouřené vlny a písek

Příjemný obrat po velkoměstech nastal na Bali, známé vlnami, surfováním a krásnou přírodou. Indie odrazuje Maxovu partu hned po přistání a proto se vydává do Spojených Arabských Emirátů, konkrétně Dubaie. Nepříjemné bolestivé pády člověka utvrdí, že ne každý je na skejtu úplně stejný. Někdy to vyjde, někdy ne. Symbolické vyhození prkna v poušti znamená tečku za celým dobrodružstvím.

Bylo to opravdu gesto znamenající definitivní konec? Na jakou zajímavou destinaci by padla volba tentokrát a jaké příběhy by si přivezl zpátky tentokrát? To jsou otázky, kterou odhalí pouze čas. Nic ale nemění na tom, že vášeň ke skateboardingu a cestování bude přetrvávat nadále.