Jak správně vybrat skate kolečka?

Jak správně vybrat skate kolečka?

Kolečka jsou jeden ze základních komponentů skejtu, jehož výběr je víc než důležitý. Jaké budou vyhovovat právě vám a podle jakých kritérií se rozhodovat? Není totiž kolečko jako kolečko.

Přijít na to, jaký materiál pro výrobu koleček je nejvhodnější, byl opravdu oříšek. Ty, které rideři při zrodu samotného skateboardingu používali, se těm dnešním sice podobaly, ale ty nejvhodnější vlastnosti ovšem postrádaly. Při testování bylo zjištěno, že tím pravým materiálem se jeví polyuretan, z kterého se dnes vyrábějí všechna kvalitní kolečka. U kompletů v běžných supermarketech se jich ale nedočkáte. Polyuretan (PU) je speciálním typem plastu, jenž nabízí kombinaci pružnosti, pevnosti a vysoké oděruvzdornosti, což je pro ježdění doslova stvořené.

Na velikosti záleží

Velikost se udává v milimetrech (mm). Obecně vzato, malá kolečka přináší rychlejší pop při odrazu a nižší hmotnost. Díky těch větších naopak získáte vyšší rychlost a lépe si vedou na streetu na horším povrchu. Ocení je především bowlaři. Nelze přesně říci, které z nich jsou určené na to a které na tamto. Každému totiž vyhovuje něco jiného - jak se říká, sto lidí, sto chutí. Podle jejich parametrů je můžeme rozdělit do tří hlavních skupin:

  • 50 - 53 mm: preferováno především technickými ridery (například Bones STF)
  • 54 - 59 mm: preferováno především bazénovými ridery
  • 60 mm a víc: průměr určený pro cruisery a longboardy (například Mini Logo 59 mm)

Skatepark nebo street? Je třeba koukat i na tvrdost

Pocit z jízdy ovlivňuje také jejich tvrdost. Je označována písmenem A a příslušným číslem. U firmy Bones se setkáváme se stupnicí o jednotce označené písmenem (100A = 80B). Čím menší je číslo, tím jsou kolečka měkčí a naopak (čím větší, tím tvrdší). Měkčí kolečka lépe absorbují dopady, jsou pomalejší ale přilnavější k povrchu. Tvrdší kola jedou rychleji, ale mají méně přilnavosti a menší schopnost absorbovat nárazy.

  • 78A - 87A: nejměkčí kolečka na trhu, výrazně tišší než běžná kolečka na skate, doporučujeme k jízdě na cruiseru po městě (například Mini Logo 59 mm)
  • 88A - 95A: určeno především pro jízdu na hrubém povrchu a na streetu
  • 96A - 99A: nejuniverzálnější tvrdost jak pro začátečníky, tak profesionály. Kolečka o tvrdosti 99A jsou zlatým středem pro jízdu na streetu i ve skateparku
  • 100A a víc: nejtvrdší kolečka, rychlá jízda ideální na hladké povrchy (skatepark)

Tvar koleček dle stylu vašeho ježdění

Velikost a tvrdost není vše, na co by se měl zákazník dívat. Tvar je jedním z dalších faktorů, který ovlivňuje vaše ježdění. Záleží na tom, zda upřednostňujete street, skatepark, bowl nebo techniku (tyčky, manual pady, bedny). Bones Wheels proto rozdělila tvary koleček do pěti kategorií.

 V1

Skate styl: klasický street
Popis: univerzální tvar pro klasické ježdění na streetu

V2

Skate styl: bedny, raily
Popis: odolnost, stabilita a lepší lock při ježdění na tyčkách a bednách díky větší šířce

V3

Skate styl: technika
Popis: nejužší tvar, nižší hmotnost, větší rychlost, nižší přilnavost (lehčí slidování), především pro technický skateboarding

V4

Skate styl: all around
Popis: stejně velký lip radius jako V1 (0.250"), pro jezdce, kteří preferují širší kolečka, větší přilnavost k povrchu, pro všechny typy ježdění

V5

Skate styl: bedny, raily, bowly
Popis: největší lip radius ze všech (0.500"), největší vykrojení, větší přilnavost k povrchu, rychlejší a delší grindy, ochrana designu, vhodné na tyčky, bedny i bowly - všestrannost

Není ABEC jako ABEC

Důležitou součástí koleček jsou ložiska, bez kterých byste nikam nedojeli. ABEC je systém posouzení kvality jednotlivého ložiska. Čím vyšší číslo, tím se zvyšuje přesnost jednotlivých komponentů, prodlužuje jeho trvanlivost a hlavně zvyšuje rychlost. Kromě toho, že je kvalita neúměrná potřebám skateboardingu, ignoruje výběr materiálů, velikost kuliček, odolnost vůči nárazům a údržbu. Proto se ložiska určené pro skejt tomuto číselnému rozdělení vyhýbají. 

O kvalitě by mohla vyprávět firma Bones Bearings, která je vyrábí od roku 1983. Spolupráce s malou výrobnou ve Švýcarsku dala vzniknout ložiskům prémiové kvality. V naší nabídce najdete jak základní řadu Reds, Super Reds, tak i keramická ložiska, se kterými se jen tak nezastavíte.

Zajímavost na závěr

Barevná kolečka obsahují barvivo, které má nižší životnost a rychleji se opotřebovává než PU plast. Bílá kolečka žádná barviva neobsahuje. Jedná se tak o nejčistší typ polyurethanu, který je odolnější.