Trucky jsou základním komponentem skejtu a hrají důležitou roli při samotné jízdě. Jejich úkolem je držet celý komplet pohromadě a ovlivňují také jeho chování. Při výběru je třeba dbát na hned několik faktorů, na které si posvítíme trochu z blízky. Užít si skejtování podle vašich představ je přece základ.

Z čeho se truck skládá?

Skate truck je složen z několika částí, a to baseplate, kingpin, hanger, bushingy, axle a washer. Základem je baseplate (hlavní náprava), který je připevněn k prkně sadou čtyř šroubků, a dále pak hanger (vrchní část s oskami - axle). Tyto dvě části drží vyměnitelný kingpin (šroub), jenž se nabízí v plném či dutém provedení. Jak dutý kingpin, tak i duté osičky, jsou u skaterů velmi oblíbené, jelikož je hmotnost skejtu výrazně nižší. Příkladem může být model Independent Stage 11 Forged Hollow, který najdete v naší nabídce. Na kingpin jsou umístěny bushingy (gumové podložky), washery (kovové podložky - disky) a vše je upevněno maticí.

Bushingy jsou vyrobeny z urethanu a jsou dostupné ve třech různých tvrdostech. Určují, jak moc a dobře půjde skate do zatáčky. Měkké (soft) bushingy přináší lepší zatáčení a menší stabilitu. Jsou preferovány hlavně těmi jezdci, kteří si libují v cruisingu. Tvrdé (hard) bushingy nabízí v určitém slova smyslu lepší stabilitu a horší zatáčení. Na pomezí stojí gumičky se střední tvrdostí (medium), které jsou běžně součástí standartních trucků.

Axle, jinak řečeno osička, je souvislá tyč vyrobená z titanu a oceli procházející skrz hanger. Na viditelné části jsou namontovány kolečka a ložiska. Mezi ložiska a hanger, stejně tak mezi ložiska a matici trucků, umísťujeme speed rings (kroužky), které zabraňují tření vůči ostatním komponentům.

Šrouby držící trucky a desku pohromadě mají různou délku - ⅞”, 1” a 1 ¼”. Pro ty, kteří využívají podložky pod trucky (spacery) ke zvýšení podvozku nebo jezdí na cruiseru a longboardu, doporučujeme použít delší šroubky. Deska se tak nebude zasekávat o kolečka při náhybu do stran. Lze také vybírat mezi křížovým a imbusovým zakončením.

Výška a šířka trucku ovlivňuje schopnosti skateboardu

Důležitým faktorem při výběru správných trucků je jejich výška a šířka. Trucky od všech současných výrobců se dělí podle výšky do dvou (někdy 3) základních kategorií - nízké (low) a vysoké (high). Nízké trucky přináší větší stabilitu při technickém skateboardingu (flip triky, manuály), ale naopak nižší akceleraci při zatáčení. Vysoké trucky jsou v určitém slova smyslu méně stabilní, ale nabízí možnost lepšího zatáčení při cruisingu. 

Nízké (low) trucky

Větší stabilita, menší akcelerace,

větší stabilita při flip tricích

Vysoké (high) trucky

Menší stabilita, větší akcelerace

Vhodné pro cruising

Záleží na preferencích skatera a jeho stylu ježdění a proto nelze s jistotou říci, jaké z nich jsou lepší. Při odjíždění triků mohou mírně uvolněné trucky přece jen napomoci k udržení stability na skejtu. Pokud jezdíte na kolečkách většího průměru, doporučujeme zvolit vyšší trucky. Vše je ale o zvyku.

Nejdůležitější míra, který by vás při výběru měla zajímat je bezpochyby jejich šířka. Klíčem je znát šířku vaší desky, která by měla být stejná jako šířka trucků (axle width), přesněji řečeno délka středové osičky (axle). Problémem je, že ne všichni výrobci používají stejné číslování. K orientaci slouží následující tabulka.

 

Theeve Trucks
Velikost trucků Šířka desky
5.25 7.75 - 8.0
5.50 8.0 - 8.25
5.85 8.25 - 8.5
Independent Trucks
Velikost trucků Šířka desky Axle width / délka osiček
129 7.75 - 8.0 7.6
139 8.0 - 8.25 8
144 8.25 8.25
149 8.25 - 8.5 8.5
159 8.5  - 9.0 8.75
169 8.75 - 9.25 9.125

Tip na závěr

Roční období (léto/zima) a ježdění venku či ve vytápěném krytém prostoru má na trucky vliv. Při různé teplotě se chovají odlišně - někdy jsou víc utažené, někdy zase uvolněné. Smontování skejtu a seřízení trucků podle vašich představ si můžete usnadnit "téčkem", které by měl mít každý skater po ruce. Skate tool s protáčecím mechanismem (račnou) urychlí proces montování a některé z nich mají také závitník. Ten vyřeší problém se zničeným závitem kingpinu. Jeden takový najdete i v našem obchodě Craness - Solid T-Tool.

Solid T-Tool