Tomáš "Liška" Stejskal: Silná zbraň zásobníku Craness

Tomáš

Nejnovějším a zároveň kvalitním článkem našeho teamu je dobře známý Tomáš Stejskal, kterého nikdo nezná jinak než pod přezdívkou "Liška". Za svůj život a dlouholetou kariéru si zažil opravdu hodně a má rozhodně co vyprávět. Jak vzpomíná na své začátky, co se za tu dobu změnilo, jak na skákání velkých schodů a co si pro nás brzy chystá? Rozhovor s českým králem schodů máte přímo na dosah.

Autor: Daniel Dujsík

Čau Tome, tak se konečně dostala řada i na tebe. Většina ví, o kom je řeč, ale pro jistotu se přesto čtenářům představ.

Čau lidi, jmenuju se Tomáš Stejskal, ale všichni mě znají jako Lišku. Narodil jsem se 5. 7. 1991.

Proč zrovna Liška? Stojí za tvojí přezdívkou vtipná story nebo vznikla bez hlubšího smyslu?

Tohle vymysleli na mojí první DC Shoes tour Lukaš Daněk s Petrem Horvátem. Ze začátku jsem byl fakt nasranej, že mi tak říkají, ale pak se to nějak chytlo a já si zvykl.

Už je tomu nějaký pátek, kdy jsi na české scéně vidět. Kdy jsi poprvé stoupl na skejta a jak na své začátky vzpomínáš?

Poprvé jsem stoupl na skejt v nějakých 13 letech. Moje začátky byly nejlepší a tak to má i většina z nás. Když jste dítě s čistou hlavou, zajímá vás jen skateboarding, jezdíte 16 hodin denně a nemyslíte na nic jiného. Tohle byly nejlepší časy a mám tak v paměti spoustu skvělých vzpomínek.

Jak bys srovnal tehdejší dobu a současný skateboarding?

Tehdejší dobu bych nazval jako "zlatá doba skateboardingu". Dnes už je to trochu jiné kvůli tomu, že se rozjel skateboarding na olympiádě. Ze skejtu se tak stává něco jako fotbal. Ale to nechci moc rozebírat. Pro mě už to moc není to pravé ořechové, ale pro malé děti to má smysl. Je to pro ně lepší směr, který jim může zajistit to, že se tím v budoucnu mohou uživit, což je v naší zemi docela těžké. Podle mě jednou z největších výher je vydělávat tím, co nás baví.

Všichni tě znají jako magora lítajícího z obrovských schodů a jde vidět, že si s tím vůbec nelámeš hlavu. Co ti běží za myšlenky před samotným skokem a co je klíčem k úspěchu, aby ti neupadly kotníky a neodrazil sis paty?

Skoky jsou mi příjemné. Hlavou se mi hodí vize, jak to bude vypadat, až ho udělám. Trik se mi přehrává ve slowmo. V podstatě před každým skokem se soustředím na to, jak ten trik kopnout a nalepit tak nejlíp, abych jen dopadl na šrouby a nazdar. Většinou to vyjde a je to nejlepší pocit. Když to uděláš, tak jak máš, tak ti kotníky neupadnou. Když se něco nepovede, tak už vím, jak spadnout. Občas nepříjemným pádům bohužel nezabráníš, ale to k tomu patří. V životě nic není zadarmo. Když něco chceš, musíš pro to něco obětovat. Klíčem k úspěchu jsou asi základní faktory, které platí ve všech sportech. Hlavně si musíte věřit, protože bez toho abyste si věřili nemůžete udělat nic. Pak je to odhodlání a vaše vlastní vůle. Když jdu na spot a nevrátím trik, tak si to občas beru osobně. Nikdy však neprohrávám a jen se učím. Někdy je těžké se přes to přenést a jít tam znovu, ale z 99% to skončí stejně a to perfektem.

Co bys poradil mladým začínajícím skaterům k odbourání jejich strachu?

Já jako malej nevěděl, co je strach. Děti nemají pud sebezáchovy, takže mladým asi nic. Hlavně ať to hrotí.

Kromě streetů jezdíš taky závody jako je Mystic Cup. Co tě baví více? Sleduješ současné dění a zahraniční videa?

Baví mě spíše zahraniční závody, kde jsou jiní lidi. Mám rád zahraniční skatery, rád s nimi skejtuju a rád taky cestuju. Je tam jiný vibe než tady v Čechách, ale Mystic miluju. To je srdcovka. V téhle době mě zajímá jen street a můj profil, který právě točím.

 

Existují triky, které doslova nesnášíš? Hádám, že to bude něco na railu.

Jo, nesnáším grind na railu. Hned když mi bylo 16, tak jsem si dal fakt hroznou, jelikož jsem neměl brzdu. Od té doby raily nemusím a ze všeho nejvíc čistý grind. Místo něj udělám raději bs var fs bor. A pak to jsou nollie flipy a switch flipy. Celý život mi to prostě nejde.

Jako jeden z mála jsi skákal z koně na Václaváku, což není úplně bezpečné místo k ježdění. Jak to probíhalo?

Probíhalo to v klidu až na komoušký moralistický pacienty, kteří vám říkají, že se z toho nemá skákat. Já osobně jsem tam ceduli zákaz skateboardingu neviděl. Každopádně jsem tam byl hodinu a vyhazovali mě jen dva normální civilní lidi, ale policajti vůbec, což je na tomhle místě docela paradox.

Máš v plánu se tam zase někdy vrátit?

Asi ne. Pokud možno chci změnit spoty, aby v "Behind The Part 2" nebyly ty stejné spoty jako v tom předchozím. Měl jsem v plánu strávit skoro dva měsíce ve Španělsku, ale bohužel korona nám všem dost posrala plány.

Máš za sebou i perné zkušenosti, kterými si prošel nejeden zahraniční profík. Chceš k tomuto tématu říct pár slov? A pokud ano, co ti to do života dalo?

Jestli máš na mysli mojí dovolenou v base, tak mi to dalo nejvíc ze všeho, co mi život mohl dát. Můj debilní fotr se na mě vysral, takže mi v podstatě bylo 20 let, ale nevěděl jsem, jaké to je být chlap. Neměl jsem zásady, nechápal jsem principy života, nikdo mi neřekl, jak se chová chlap. Nikdo mě to neučil a věřte, že táta je strašně důležitý. Během toho období jsem dospěl a vyrostl z dítěte frajer s plánem, vírou a cílem. Vychovalo mě to tam a jsem za tuhle nejhorší zkušenost nejvíc vděčný. Nic bych neměnil a ničeho nelituju. Mělo to tak být.

S Maxem se znáte už od mala, je to tak? Jak vznikla a probíhá spolupráce s Craness?

Jasný. S Maxem se známe od mala a skejtujeme spolu asi od 15 let. Spolupráce s Craness vznikla právě z našeho dlouholetého přátelství s Maxem i Danem. Zároveň vím, že Max dělá, co ho baví, a dělá to dobře. To fakt cením a jsem rád, že můžu patřit do party, která si za něčím jde a dělá to kvalitně.

Už jsem viděl ochutnávku na tvůj street part a je se na co těšit. Kdy to bude, až to bude? 

Nový profil bych chtěl vydat začátkem listopadu tohoto roku, ale uvidíme jak to bude s cestováním. Dokud v cizině nenatočím vše, co chci, tak to nevydám. Nic k tomu říkat nebudu. Možná jen to, že ode mě uvidíte to, co jste ještě nikdy neviděli. Chci aby to byl nejlepší profil mého života.Jaké jsou tvé plány do budoucna mimo video, na kterém zrovna pracuješ?

Kromě toho zatím další plány nemám. Teď otevírám značku SkinCBD, kde spolupracuji s kalifornskými distributory. Bude to strašná pecka. Brzy se dozvíte víc. Do budoucna už plánuju hlavně byznys. Mějte se!