Skateboard pro děti nebo dospělé?

U starších dětí ve věku 12 nebo 13 let je jasnou volbou klasický skateboard na kterém jezdí i dospělí. Ale jak to je u dětí, kterým je třeba 5 let? Je lepší koupit malý skateboard pro děti nebo rovnou začít na velkém skateboardu?

Skateboardy pro děti

Na trhu je velké množství skateboardů pro děti, velmi často jsou však tyto skateboardy složené z nekvalitních součástek a jedinou pozitivní věcí může být líbivý design s oblíbeným superhrdinou či motivem dětského seriálu nebo filmu. Tyto skateboardy jsou také výrazně kratší a užší (cca 15 cm), což ve finále ani trochu neulehčuje samotnou jízdu, která představuje hlavní náplň skateboardingu u takto malých dětí.

Skateboardy pro děti mívají nekvalitní kolečka, které nejsou vyrobené z polyurethanu, tak jak jsme normálně zvyklý. Ty jsou pak extrémně měkká a to z toho důvodu, že jejich vnitřek je vycpaný různými druhy materiálu, takže skateboard mizerně jezdí. viz. obrázek ->

V horším případě mají plastové trucky, které umožňují na skateboardu zatáčet a v tom lepším se jedná o méně kvalitní slitinu kovu.

Nakonec samotná deska, která v žádném případě není z kanadského javoru a mnohdy je také naprosto rovná, takže se na ní nedají učit ani žádné triky.

Obecně tedy nemůžeme takový komplet doporučit, byť může být za příznivou cenu, ale jak už jsme se několikrát sami přesvědčili, je to skutečně na úkor kvality a celkového požitku z jízdy.

Jaký skateboard tedy vybrat?

Z našeho pohledu je nejlepší, když děti začínají na skateboardu v plné velikosti. V první řadě na něm mají lepší balanc, což jim dodá potřebnou jistotu, aby je jízda hned na začátku neodradila.

Stejně tak si stojíme za tím, že děti mohou jezdit na velkém skateboardu a nepotřebují jeho zmenšenou verzi v podobě skateboardu pro děti, to je spíš jenom takový marketingový tah výrobců.

Ať už se ve finále rozhodnete pro jakoukoliv variantu, vyvarovali bychom se nákupu skateboardu z obchodu se sportovním vybavením / supermarketu, kde dost často narazíte na skejtové desky z nekvalitního dřeva, trucky z plastu nebo třeba nekvalitní kolečka.

Testujeme skateboardy

Test skejtu za 500 Kč

Koupit kvalitní skateboard pro děti je problematické. Zpravidla je najdete v obchodech se sportovními potřebami, což nezní vůbec špatně, ale opak je pravdou. Přívětivá cena takových kompletů jde totiž bohužel ruku v ruce s jejich nekvalitním provedením.

Test skejtu za 2000 kč

Ani skateboard komplety kolem 2000 Kč nejsou zárukou kvality. Vždy se najde alespoň 1 věc na které se výrobce snažil ušetřit a kazí celkový dojem ze skateboardu. Nevyhneme se ani klasickému nešvaru, kdy je deska zabalená v igelitu, který po stržení zůstává v oblasti šroubků a pod truckami.

Test skejtu za 2590 Kč

Komplet Am představuje nejlepší poměr kvality a ceny. Základem je deska dle vašeho výběru ze sedmi vrstvého javoru, stříbrné trucky Solid a bíla kola Solid o velikosi 52mm. Součástky jsou kompatibilní i s dalšími komplety. Není tedy problém namontovat větší kolečka a udělat si z něj třeba cruiser na pohodlné ježdění po okolí.